Case Study

Eksponat z Centrum Nauki Kopernik

Eksponat dla Centrum Nauki Kopernik

Projekt realizowany wspólnie z CNK oraz Instytutem Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk.

Celem projektu było stworzenie wizualizacji przejazdu pociągu przez Most średnicowy w czasie rzeczywistym. Program miał za zadanie współpracować z Dynamiczną Wagą Kolejową zamontowaną na torach w okolicach Dworca Warszawa Powiśle. W momencie przejazdu pociągu przez wagę, odpowiednie odczyty z czujników były wysyłane na serwer FTP, skąd dane były pobierane, analizowane i prezentowane zwiedzającym CNK.

Dzięki temu, że eksponat stał przy oknie w CNK, zwiedzający mogli obserwować jednocześnie przejazd pociągu po torach na moście i po ekranie, ponieważ pociąg wjeżdżał na ekran w tym samym momencie, w którym wjeżdżał na most.

Na ekranie monitora prezentowana była waga i prędkość pociągu, jego typ. Rysowany był odpowiedni rozkład osi wózków wynikający z pomiaru. Najważniejszym elementem było zobrazowanie wychylenia poszczególnych przęseł Mostu średnicowego wyliczonych na podstawie algorytmów opracowanych przez IPPT PAN.

Wyzwaniem projektu okazał się niewielki czas, który mieliśmy pomiędzy umieszczeniem danych na serwerze FTP, a koniecznością wyświetlenia ich na ekranie. Zazwyczaj odliczanie do momentu przejazdu pociągu trwało do 30 sekund (zależne było to od prędkości pociągu).

Eksponat stanowił część wystawy "Inteligente Miasto" i działał zupełnie bezawaryjnie i bezobsługowo przez 2 lata, do momentu zmiany ekspozycji. Został również zaprentowany w ramach XIX Festiwalu Nauki w Warszawie.

Pozostałe projekty: